{TPL_MINI_EDITOR_MOBILE-EMAIL}
részletes keresés

ÖSSZEVONT VÁLASZTÁSOK A MEGYEI ÖNKORMÁNYZATOK TESTÜLETÉBE ÉS A TELEPÜLÉSEK ÖNKORMÁNYZATÁBA - VÁLASZTÓK TÁJÉKOZTATÁSA

2022. október 29-én 7.00 – 20.00 óráig összevont választásokra kerül sor Szlovákiában – a megyei önkormányzatok testületébe és  a települések önkormányzatába. Kamocsán 1 választókörzet lesz kialakítva, a kamocsai kultúrház épületében, ahol a választók leadhatják szavazataikat.

Az a választópolgár, aki egészségügyi vagy más komoly okokból nem tud megjelenni a szavazóhelyiségben, a választások előtt hordozható szavazóurnát kérhet a községi hivatalban a 035/648 11 01 vagy a 0908/052198 telefonszámon. A választások napján a választókörzeti választási bizottságtól lehet mozgó urnát kérni.

A megyei és helyi önkormányzati választások során azok a választópolgárok is szavazhatnak, akik a koronavírus járvány miatt karanténban lesznek a választások napján. Ők otthonaikban speciális szavazóurnába adhatják le szavazataikat. A karanténban levő személlyel közös háztartásban élők szintén szavazhatnak otthon. A szavazást a speciális választási bizottság két kiküldött tagja teszi lehetővé számukra.

A karanténban lévő választásra jogosult szavazó kizárólag telefonon kérheti a speciális szavazóurnát a a helyi választási bizottság jegyzőkönyvírójánál a hivatali órák ideje alatt 2022. október 24-től október 28. déli 12.00 óráig a 035/648 11 01 vagy 0908/052198 telefonszámon. A bejelentéskor a karanténban lévő választásra jogosult szavazó megadja:

- a nevét, születési számát, állandó lakhelyét,

- a lakhelyet, ahová a speciális szavazóurnát kéri, telefonszámát.

A jelentkezés során egyúttal kérheti a speciális szavazóurnát a vele egy háztartásban élő személyek számára is.

TÁJÉKOZTATÓ A SZAVAZÁS MÓDJÁRÓL

A választópolgár csak abban a választókerületben szavazhat, amelynek választói névjegyzékébe került az állandó lakhelye. A szavazóhelyiségbe érkezéskor a választópolgár köteles személyazonosságát a választási bizottság előtt személyi igazolvány vagy külföldi esetében lakcím igazolás bemutatásával igazolni. A választási bizottság bekarikázza a választópolgár sorszámát a megyei önkormányzat testületébe történő választások választópolgárainak névjegyzékében, és a választópolgárnak egy üres kék borítékot ad ki  a település hivatalos bélyegzőjének lenyomatával és két db kék csíkos szavazólapot - egy szavazólapot a megyei önkormányzat testületébe való szavazásra és egy szavazócédulát a megyei önkormányzati testület elnökének választására.

Ezt követően a választási bizottság bekarikázza a választópolgár sorszámát a települési önkormányzati választások választóinak névjegyzékében, és kiad a választópolgárnak egy üres fehér borítékot a település hivatalos bélyegzőjének lenyomatával és két db fehér szavazólapot - egy szavazólapot a települési képviselők és egy szavazólapot a település polgármesterének megválasztásához. A szavazólapok és borítékok átvételét a választópolgár minden választói névjegyzékben külön-külön, saját kezű aláírásával igazolja.

A megyei önkormányzati választások szavazólapján a választó legfeljebb annyi jelölt sorszámát karikázhatja be, ahány képviselőt választanak az adott választókerületben (a megválasztandó képviselők száma rajta van a szavazólapon – a 4. választói kerületben 8 megyei képviselő választható). A megyei önkormányzati testület elnökének választására kiírt szavazólapon a választó csak egy jelölt sorszámát karikázhatja be. A szavazásra kijelölt területen a választópolgár kék borítékban helyezi el a megyei önkormányzat testületébe és a megyei önkormányzat elnökének a választási lapját.

A helyi önkormányzati testület választására kiírt szavazólapon a választó legfeljebb annyi jelöltet karikázhat be, ahány  tagot kell megválasztani az adott választókerületben (Kamocsán ez 7 képviselő). A település polgármestere választási lapján a választópolgár csak egy jelölt sorszámát karikázhatja be.  A választópolgár fehér borítékban helyezi el a települési  képviselők és a település polgármesterének szavazólapját. Ha a választó nem megfelelő borítékba teszi a szavazólapot, az érvénytelen. A választópolgár kérésére a  választási bizottság a hibásan szerkesztett szavazólapokért újabbat bocsát ki számára. A hibásan kitöltött szavazólapokat a választópolgár a fel nem használt vagy hibásan kitöltött szavazólapok urnájába helyezi.

Az a választópolgár, aki fogyatékossága miatt nem tud önállóan kitölteni szavazólapot, ezt a tényt a szavazás előtt jelenti a választóbizottságnak, így jogosult a szavazólapok kitöltésére kijelölt helyre más illetékes személyt magával vinni, aki az utasításai alapján és a törvénynek megfelelően kitölti és borítékba teszi a szavazólapot. A választási bizottság tagjai nem módosíthatják a szavazólapokat.

A szavazólapok kitöltésére kijelölt terület elhagyása után a választópolgár kék borítékot helyez a megyei önkormányzati választások esetén a kék színű urnába, egy fehér borítékot pedig a helyi önkormányzati választások esetén a fehér urnába. Ha a választópolgár rossz urnába teszi a borítékot, a szavazás érvénytelen.

A választópolgár köteles a fel nem használt vagy hibásan kitöltött szavazólapokat a fel nem használt, vagy hibásan kitöltött szavazólapok tárolására szolgáló zárt urnában elhelyezni, ellenkező esetben szabálysértést követ el, amiért 33 euró pénzbírsággal sújtható.

Tisztelt Lakosaink!

Éljenek szavazati jogukkal, és 2022.október 29-én vegyenek részt az  összevont választásokon!

Levétel dátuma: 9. 11. 2022 Felelős: Správca Webu

Dátum és időpont